DaiSan & Co.
Your IP: 54.166.130.157 Login - Register

Saga o budo

DSC01763Wpadł mi w ręce książkowy rodzynek. A w zasadzie rodzynkiem zostałem obdarowany (dzięki, Witku!). Tak się składa, że przez jakiś czas obijałem (wtedy jeszcze całkiem młode) kości o matę do judo. Więc nazwisko Autora skojarzyło mi się z (chyba) pierwszymi po polsku, a do tego naprawdę znakomitymi książkami "Judo sportowe" i "Judo mistrzów".

Tym razem Pan Janusz pokusił się jednak o bardziej perspektywiczne ujęcie przedmiotu. W książce zawarł opisy judo (to oczywiste), karate, aikido, ni przypiął ni przyłatał koreańskiego taekwondo, sumo i w rozdziale "Panorama budo" - kolejnych szesnastu, ale tym razem już tylko japońskich - sztuk walki.

Jak się pewnie domyślacie, wśród nich również kyudo. A że treści nie jest zbyt wiele - zacytuję w całości. Ale radzę przyjąć wygodną pozycję... 

"Sztuka łucznicza - kyudo jest w Japonii popularna do czasów współczesnych. Obecnie kyudo uprawia tam około 50.000 osób. Nauczyciele szkolą bezpłatnie, z tym, ze utrzymanie dojo oraz wyposażenie opłacane jest ze składek ćwiczących.
Kyudo związane jest ściśle z buddyzmem. Trening kyudo polega głównie na strzelaniu do słomianej tarczy z odległości 3-4 metrów z natychmiastowym wypuszczeniem drugiej strzały, którą łucznik stara się trafić w tę pierwszą lub ulokować ją maksymalnie blisko pierwszej. Wymaga to doskonałej koordynacji ruchów. Jeżeli osiąga się dobre wyniki w tym ćwiczeniu łatwo uzyskać precyzję w strzelaniu na dłuższych odległościach."

Ufff... To tyle SMILEYS_SMILE
We wstępie jest jeszcze notatka:
"Przedstawione w tym opracowaniu fakty i wiadomości zostały głównie zaczerpnięte z oficjalnych wydawnictw międzynarodowych lub japońskich federacji sztuk walki"
Dobrze że jest chociaż to "głównie"...

Ale teraz to już przynajmnie wiecie co i jak ćwiczyć, żeby na następnym turnieju "uzyskać precyzję w strzelaniu na dłuższych odległościach". Czego na nadchodzący rok sobie również (oprócz poczucia humoru) życzę!

 

SP_WEATHER_

°C

Piotrków Trybunalski

SP_WEATHER_
Humidity: %
Wind: N at
DSC09847bw.JPG

W Biblioteczce


Saga o budo
Janusz Pawluk

Zobacz opis...

 

W Galeriach

Już niebawem...

Brak wydarzeń
 
© 2018 DaiSan
Design by 99theme | OpenSource by Joomla